Kategorie: Wszystkie | Filmy | Książki | Książki inaczej
RSS
środa, 27 stycznia 2010

Anielska dobroć i łagodność? Nie znajdziecie jej u niebiańskich opiekunów Getteim. Pod anielskimi skrzydłami miasto skazano na zagładę. Ratują je: milioner bankrut, który naprawdę żyje dopiero, gdy próbuje się zabić, prywatny detektyw ze złamanym sercem, kobieta uwięziona w ciele dziecka, cyniczna gwiazda srebrnego ekranu. Tych dwanaście 12 dni wstrząśnie całym miastem, bo 13. anioł ma iście szatański plan.

Ostatnio podoba mi się co raz więcej książek fantastycznych. Fauny, elfy, gnomy, magiczne mniejszości etniczne. Dwa światy: magiczny i „techniczny”, żyjące obok siebie. Bardzo mi się to podobało, takie nierzeczywiste ale fascynujące. Bohaterowie z wewnętrznymi rozterkami, tajemnicami. Nie są to postacie bezbarwne i widać że autorka przemyślała każdy szczegół. Jeśli chodzi o akcję to na początku nie było jej za dużo (ale książka wcale przez to nie była nudna) za to pod koniec dosyć szybko się wszystko potoczyło. Książa  trzymała w napięciu do samego końca. Czytając ją, czułam jak bym sama tam była i z boku na wszystko patrzyła. Ten świat był naprawdę ciekawy i wciągający. Polecam !!!

Ocena 5/6

piątek, 22 stycznia 2010

 

Wszyscy wiedzą o czym jest trylogia Tolkena, więc streszczenia nie będzie. Do tej pory widziałam tylko filmy, więc nadrobiłam zaległości i przeczytałam całość. Film był dobry ale książki fantastyczne. Wiadomo, że z powodu ograniczeń czasowych reżyser nie przekaże nam wszystkiego i wiele ciekawych wątków, wytłumaczeń nas omija. Stąd mój duży zachwyt podczas czytania trylogii, zachwyt nad talentem pisarskim i wielką fantazją autora.

Książka do końca trzymała w napięciu (choć łatwo się było domyśleć zakończenia), przerzucając  nas w co raz to różne wątki, ale nie tracąc głównego. Żaden też wątek nie pozostaje bez wyjaśnienia. Druga zaleta to oczywiście opisy, nie tylko krajobrazów, czy bitew, ale przede wszystkim ras (hobbitów, elfów, orków itd.) ich historii, języków, plemion. Jednak to co najbardziej mi się podobało to języki jakimi posługiwali się bohaterowie i nie tylko. Języki istniejące, martwe i te nowe stworzone przez autora.

Bohaterowie też zasługują na wzmiankę, bo są pod każdym względem dopracowani (szczególnie postać Golluma). A mój ulubiony członek drużyny to Sam, jego najbardziej polubiłam. Mały hobbit o wielkim sercu, bardzo oddany, wierny i nigdy się nie poddający.

Zalet książek można by wymieniać wiele ale i tak nie odda się ich wszystkich. Polecam wszystkim którzy jeszcze nie czytali.

Ocena 6/6

niedziela, 17 stycznia 2010

Skazane na sukces najnowsza powieść amerykańskiej pisarki Laury Zigman, autorki kobiecych bestsellerów. Tym razem bohaterką jest Julia Einstein, kiedyś tygrysica agencji promującej gwiazdy, obecnie szczęśliwa mama czterolatka, na utrzymaniu dobrze zarabiającego męża. Niestety amerykański sen zostaje brutalnie przerwany. W jednej chwili mąż traci pracę, a Julia musi natychmiast ją znaleźć, aby utrzymać rodzinę, spłacić kredyty i zatrzymać uroczy domek na przedmieściu. O prestiżowej korporacji, gdzie pracowała nie ma co marzyć, ale dostaje w końcu zlecenie wypromowania powrotu słynnej niegdyś amantki Hollywood - Mary Ford- kapryśnej, wrednej i nieobliczalnej gwiazdy, której nienawidzą nawet własne dzieci. Sympatyczna bohaterka podejmuje karkołomne wyzwanie, chowając ambicje do kieszeni i po wielu perypetiach stawia czoło czarnej legendzie Mary Ford. W bezwzględnym świecie mediów i reklamy z wdziękiem zmaga się z utrzymaniem pracy, bezrobotnym mężem, toksycznymi rodzicami i tęsknotą za synkiem.

Książka nudna jak „flaki z olejem”. Postacie są całkowicie bezbarwne, takie nijakie. A już najbardziej denerwowała mnie postać męża, kompletnego ciapy. Brak akcji, humoru, polotu. Tylko straciłam czas.

Ocena  2/6

poniedziałek, 11 stycznia 2010

W książce autor opisuje kolejną ze swoich wypraw w głąb amazońskiej dżungli, którą podjął w poszukiwaniu jednego z izolowanych od współczesnej cywilizacji plemion indiańskich.

Moje pierwsze spotkanie z Cejrowskim nie przypadło mi do gustu. Nie podobały mi się jego programy w telewizji i jakoś nie mogłam się do niego przekonać. Za to książka jest cudowna, jestem zachwycona opisami miejsc, których pewnie nigdy w życiu nie zobaczę. Razem z autorem przeżywałam radości i smutki, samotność i wielką przygodę. Ilustracje też zachwycały, ale najbardziej podobały mi się dialogi z szamanem :)). Pomimo, że mamy z panem Wojciechem  różne  poglądy na pewne sprawy, to mam do niego wielki szacunek i  jestem pełna podziwu dlatego co przeżył, zobaczył i odkrył.

Ocena 6/6

wtorek, 05 stycznia 2010

Dwie dziewczyny będące na pierwszym roku studiów w ramach wymiany studenckiej na jeden semestr zamieniają się uczelniami. Tasha, uwielbiająca przyjęcia i chłopców, wyjedża do Oxfordu. Natomiast Emily – pilna i zdolna studentka, zainteresowana wyłącznie nauką, trafia na Uniwersytet w Kalifornii, gdzie króluje dobra zabawa. Po katastrofalnych pierwszych dniach dziewczyny zaczynają kontaktować się online i postanawiają pomóc sobie nawzajem poprzez napisanie „przewodnika przetrwania”.

Książka ani dobra ani zła. Zakończeniem się trochę rozczarowałam, całość była mocno przewidywalna, a życie i postać Tashy nieco puste. Plusem książki jest zdecydowanie narracja 1-osobowa, prowadzona na zmianę przez bohaterki i fakt, że miedzy narracjami czuję się różnicę. Czuć dwie różne postacie (mi do gustu zdecydowanie bardziej przypadła Emily). Książkę czyta się lekko i przyjemnie a momentami też można się pośmiać.

Ocena 4/6

sobota, 02 stycznia 2010

Czego uszy nie widzą – Agnieszka Tyszka

Nad rodzinę Bronzików nadciągnęły czarne chmury... Mama wyjechała na przedłużającą się delegację, a tata postanowił przewartościować priorytety i wiedzie gdzieś żywot pustelnika. Zdane tylko na siebie trzy siostry myślą, że nic gorszego już ich nie spotka. Wkrótce jednak okaże się, że wszystko jeszcze przed nimi. Przybycie oschłego i wymagającego dziadka to dopiero początek kłopotów...

Bardzo przyjemna książeczka. Autorka porusza tu bardzo aktualne problemy z jakimi borykają się współcześni rodzice i ich dzieci. Konflikt pokoleń, kariera kontra dzieci, szukanie swojego miejsca i parę innych. Świat, przedstawiony jest w książce z humorem, i zdecydowanie napawa optymizmem. Polecam!!! Mieszkanie z dziadkiem może być całkiem fajne.

Ocena 5/6

Facet z prostą instrukcją obsługi – Agata Mańczyk

Było ich trzech. Sznita - wyszczekany i cyniczny do szpiku kości, usiłujący zapracować na opinię największego łobuza okolicy. Flegmatyczny Emeryt - wychowywany na porządnego człowieka, z którym jednak można spodziewać się wyłącznie kłopotów. I Czejen - dobrze zapowiadający się element wywrotowy z warkoczykiem. Przyświecał im jeden cel - dobra zabawa. Do czasu, gdy okazało się, że pech to straszna rzecz. Trzej przyjaciele zostają nagle przyłapani na poważnym wybryku i wydaje się, że tym razem ich reputacja twardzieli mocno na tym ucierpi. Jakby tego było mało, w szkole pojawia się dawna znajoma, Zgaga. Szybko okazuje się, że pragnie poróżnić nierozłącznych do tej pory kumpli. O co jednak naprawdę chodzi w tej grze? Sznitę, Emeryta i Czejena czeka najdziwniejsze pół roku w ich rozrywkowym życiu.

Książka mi się nie podobała. Była wulgarna, zawierała dużo przemocy. Nastolatkowie (uczniowie gimnazjum) pijący, palący, nie szanujący nauczycieli, podpalający samochody. Można by wiele wymieniać. Nie jestem „ślepa” na to co się dzieje w szkołach, jak to bywa z dzisiejszą młodzieżą, ale czytając tą książkę odniosłam wrażenie, jakby autora nie miała nic przeciw, jak by w tym nie było nic złego.

Szperając w necie, trochę się zdziwiłam, że ta książka ma dobre opinie. Ja zdecydowanie takiej nie wystawiam i nie polecam tej książki.

Ocena 2/6

Akcja chłopaki – Barbara Stenka

Roma jest samotna... tak bardzo, jak to tylko możliwe w rodzinie złożonej z mamy, taty, dwóch babć, zamężnej siostry i wiekowej suczki obdarzonej czułym mianem Fabryki Kupy. Nie ma jednak przyjaciół, a jej relacje z apodyktycznymi rodzicami trudno uznać za serdeczne... Mimo to nie zamierza się poddawać! W poszukiwaniu akceptacji i uczucia Roma zapoczątkowuje serię zdarzeń, które na zawsze odmienią jej życie. A jeśli dodać do tego straszliwe skutki zwykłego spaceru, przedsiębiorczej dziewczynie nie zostanie nic innego, jak rozpocząć akcję „Chłopaki”!

Z tych trzech pozycji ta podobała mi się najbardziej. Jest bardzo interesująca, zabawna i pomysłowa. Wypadki chodzą po ludziach, a Roma jest w tym prawdziwą specjalistką. Zwyczajna dziewczynka wierna swoim ideałom,  odporna na znieczulicę ludzką i masowe ogłupienie, przez co jej życie jest bardzo ciekawe i nie można się z nią nudzić. Pomimo, że czasami książka wydaje się być mało wiarygodna, bardziej bajkowa, to tym bardziej ją polecam.

Ocena 6/6

Spis moli statystyka