Kategorie: Wszystkie | Filmy | Książki | Książki inaczej
RSS
niedziela, 20 września 2009

Vianne i Anouk Rocher żyją w Paryżu pod przybranym nazwiskiem, próbując znaleźć swoje miejsce w świecie, gdzie nie ma miejsca na czary. Vianne postanawia nie korzystać ze swojego daru i do jej sklepu z czekoladą przychodzi coraz mniej klientów. Anouk stopniowo oddala się od matki, rozżalona i zawiedziona jej przemianą. Zyskuje nieoczekiwaną sojuszniczkę w osobie tajemniczej Zozie de l’Alba, która uwielbia pracę w chocolaterie i bardzo przypomina Vianne sprzed lat...

Książka zupełnie inna niż „czekolada”, o wiele bardziej melancholijna i smutna. Pokazuję nam, że nie warto się zmieniać i za wszelką cenę starać się dopasować do większości. Bierność z naszej strony może jeszcze bardziej odsunąć nas od ludzi a w szczególności od najbliższych, a wtapianie się w szary tłum, nieuchronnie zaprowadzi nas do samotności.

W książce, zupełnie jak w poprzedniej, jest też dużo magii, lecz tym razem jest to zła moc, która z czasem odwróci się przeciwko nam. Harris napisała dobrą książkę, zupełnie inną niż poprzednią, ale tak samo dobrze się ją czyta. Tak po prawdzie nie wiem, która mi się lepiej podobała. Obie na swój sposób są wyjątkowe.

Ocena 5/6

Akcja książki dzieje się w pewnym mieście w Polsce (Czytelnicy rozpoznają je z pewnością), gdzie w miejscowej komendzie pracują ludzie zarówno sympatyczni jak i przede wszystkim kompetentni. Łapią oni sprawców mniejszych i większych wykroczeń, szukają złodziei, paserów, walczą z narkotykowymi dilerami. Od czasu do czasu trafia się im jakaś większa sprawa: groźny zabójca, ważna ofiara. I oto właśnie zwłoki miejscowej `grubej ryby`, znalezione w samochodzie na parkingu przed motelem, wywołują całą lawinę zdarzeń. Rozpoczyna się długie i zaskakujące śledztwo. Książka ta otwiera nową serię powieści kryminalnych i sensacyjnych. Czytelnicy znajdą w niej prawdziwą rozmaitość. Będzie trochę serio i trochę na wesoło, będą ludzkie namiętności, skrywane ambicje, miłość, zazdrość i nienawiść. Będą zagadki do rozwiązania, mordercy do schwytania, będą tajemnicze wydarzenia itp., itd. - zabawa w policjantów i nie tylko złodziei właśnie się zaczyna.

Książka lekka i przyjemna ale nie jest to niczym wyróżniający się kryminał. Mimo, że czytał się ją w miarę dobrze to bardzo raziło to, że policjanci byli albo bardzo bardzo uczciwi albo niesamowicie skorumpowani. Jednego czego nie brakowało tej książce to dużego poczucia humoru.

Ps. Miasta niestety nie odgadłam :(

Ocena 3,5?/6

sobota, 05 września 2009

Złoty kompas - Philip Pullman

W pewnym dziwnym świecie, w którym w powietrzu wiruje tajemniczy Pył, żyje osierocona przez rodziców dziewczynka imieniem Lyra. Kiedy jej przyjaciel Roger zostaje porwany, Lyra wyrusza na poszukiwania, które zawiodą ją na daleką Północ. Na lodowcu mieszkają pancerne niedźwiedzie, po mroźnym niebie latają czarownice, a piękna kobieta przeprowadza straszliwe eksperymenty. Lyra musi przejść do innego świata widocznego za zorzą północną...

Bardzo piękna bajka w pewnym stopniu nawet ładniejsza od Harrego Pottera, chociaż początkowa historia bohaterów jest dosyć podobna. Poznajemy Lyrę jako małą psotną dziewczynkę, całkowicie nieświadomą, tego co przyjdzie jej dokonać. Nagle zostaje zabrany jej świat niewinności i dzieciństwa i Lyra wyrusza ratować dzieci przed złem jakie  szykują im dorośli. Dziewczynce w długiej podróży pomagają cyganie, czarownice, a nawet niedźwiedź polarny. A wszędzie czuć magie.

Książka napisana jest pięknym, bajkowym językiem, który porusza naszą wyobraźnię. Bohaterowie mają złożoną psychikę i są postaciami bardzo wyrazistymi. Sama zaś treść książki jest tak ciekawa, że nie można się wprost od niej oderwać.

Ocena 6/6


Baśnie barda Beedle'a - J. K. Rowling

Baśnie barda Beedle'a zawierają pięć bardzo różnych opowieści. Każda ma własny magiczny charakter i każda w inny sposób wywołuje wzruszenie, śmiech i dreszcz lęku przed śmiercią. A komentarze profesora Albusa Dumbledore'a ucieszą zarówno mugoli, jak i czarodziejów. Profesor zastanawia się bowiem w nich nad morałem każdej baśni i ujawnia sporo nowych informacji o życiu w Hogwarcie.

Z wszystkich baśni najbardziej podobała mi się „Opowieść o trzech braciach” (która to była przedstawiona w ostatnim tomie Harrego Pottera) i „Fontanna Szczęśliwego Losu”. Ale nie są to baśnie tak piękne jak nasze polskie. Są krótkie, trochę jakby pisane na siłę. Ciekawsze są zdecydowanie Komentarze Albusa Dumbledore’a, znacznie obszerniejsze niż same baśnie. Objaśniają one treść z czarodziejskiego punktu widzenia oraz wnoszą wiedzę historyczną. Książka zawiera też ilustracje, których autorką jest sama Rowling, jednak i one w większości nie przypadły mi do gustu. Dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na fundację dobroczynną Children’s High Level Group – To bardzo szczytny cel i miło ze strony Rowling, że pomyślała o dzieciach, jednak mimo to, sama książka nie wypada najlepiej.

Ocena 3/6

czwartek, 03 września 2009

Trochę się pospieszyłam z poprzednim wpisem, bo ksiązki z dużym opóźnieniem jeszcze poprzychodziły. Nie spodziewałam się ich aż tylu i jestem bardzo bardzo mile zaskoczona :) Szczególnie dziękuję wydawnictwu REDHORSE i FABRYKA SŁÓW, które to przesłały ksiązki jeszcze raz (oczywiście poczta zgubiła paczkę dla mnie :( ). Ale koniec końców tak się prezentuje cały stosik książek niespodzianek.

 

piątek, 28 sierpnia 2009

A oto moje trzy nowe książki wygrane w plebistycie „Książka na lato 2009”wtorek, 25 sierpnia 2009

Na czerwono zaznaczyłam to co już czytałam

Pogrubiłam to co zamierzam przeczytać


1949 "Rok 1984" George Orwell

1950 "Lew, czarownica i stara szafa" C. S. Lewis

1951 "Buszujący w zbożu" J. D. Salinger

1952 "Pigs Have Wings" P. G. Wodehouse

1953 "Casino Royale" Ian Fleming

1954 "Władca much" William Golding

1955 "Lolita" Vladimir Nabokov

1956 "101 Dalmatyńczyków" Dodie Smith

1957 "Doktor Żywago" Boris Pasternak

1958 "Nasz człowiek w Hawanie" Graham Greene

1959 "Lampart" Giuseppe di Lampedusa

1960 "Zabić drozda" Harper Lee

1961 "Paragraf 22" Joseph Heller

1962 "Złoty notes" Doris Lessing

1963 "Szklany klosz" Sylvia Plath

1964 "Funeral in Berlin" Len Deighton

1965 "Diuna" Frank Herbert

1966 "Szerokie Morze Sargassowe" Jean Rhys

1967 "Towards the End of the Morning" Michael Frayn

1968 "2001: Odyseja kosmiczna" Arthur C. Clarke

1969 "Kochanica Francuza" John Fowles

1970 "Graj jak się da" Joan Didion

1971 "Americana" Don DeLillo

1972 "Wodnikowe Wzgórze" Richard Adams

1973 "Crash" J. G. Ballard

1974 "Strach przed lataniem" Erica Jong

1975 "Miasteczko Salem" Stephen King

1976 "I kowbojki mogą marzyć" Tom Robbins

1977 "Przez ciemne zwierciadło" Philip K. Dick

1978 "Świat według Garpa" John Irving

1979 "Ludzie Smileya" People John le Carré

1980 "Earthly Powers" Anthony Burgess

1981 "Lanark" Alasdair Gray

1982 "Dom duchów" Isabel Allende

1983 "Kraina wód" Graham Swift

1984 "Forsa" Martin Amis

1985 "Miłość w czasach zarazy" Gabriel Garcia Marquez

1986 "Sezon turystyczny" Carl Hiaasen

1987 "More Die of Heartbreak" Saul Bellow

1988 "Mother London" Michael Moorcock

1989 "Płeć wiśni" Jeannette Winterson

1990 "Dorwać małego" Elmore Leonard

1991 "Droga bez dna" Ben Okri

1992 "Sekretna historia" Donna Tartt

1993 "Trainspotting" Irvine Welsh

1994 "How Late it Was, How Late" James Kelman

1995 "Northern Lights" Philip Pullman

1996 "Prochy Angeli" Frank McCourt

1997 "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" J. K. Rowling

1998 "Kronika ptaka nkręcacza" Haruki Murakami

1999 "Hańba" J. M. Coetzee

2000 "Ślepy zabójca" Margaret Atwood

2001 "Korekty" Jonathan Franzen

2002 "Pokuta" Ian McEwan

2003 "Żona podróżnika w czasie" Audrey Niffenegger

2004 "Linia piękna" Alan Hollinghurst

2005 "Zmierzch" Stephenie Meyer

2006 "Droga" Cormac McCarthy

2007 "Tysiąc wspaniałych słońc" Khaled Hosseini

2008 "Netherland" Joseph O’Neill

2009 "The Little Stranger" Sarah Waters


Nie za dużo mi tego wyszło :)

Kończy się XX wiek. Mieszkańcami ponurej jesiennej Pragi wstrząsa seria tajemniczych morderstw w środowisku architektów i osób decydujących o zmianach urbanistycznych miasta. Podejrzenie pada na człowieka bez pracy i przyszłości, ale z osobliwym talentem, kochającego miasto, które ginie na jego oczach. Udręczony i rozbity, stanie się nowym golemem, w którym można czytać jak w kryształowej kuli. Kto jest mordercą? Kto ofiarą? Kto zawinił, a kto tylko przymknął oko? Jak to się stało, że historia wypadła ze swych kolein i kiedy w nie powróci?

Książka jako całość mi się nie podobała. Opis samych zabytków oraz ich historii był dosyć ciekawy ale poza tym nie ma w niej nic ciekawego. Język jakim jest pisana był dla mnie nie zrozumiały i dziwny, nastrój grozy komiczy i tak do końca to nie wiem co autor miał na myśli.

Ocena 2/6

sobota, 15 sierpnia 2009

Po upalnych samotnych nocach, gdy zimne wiatry napływają

Rozsiewając mróz i rosę, przed świtem –

Znudzone głupstwami o których muszą śnić dziewczęta

Gdy w ich łóżkach brakuje radości –


Dwie siostry podnoszą się i zdejmują odzienie

Ich konie wybiegają z mroku na szeptem gwizdaną prośbę –

Ogromne widmowe kształty o łyskających bielą oczach,

Buchające wokół kolan ognistą parą:


W świszczących grzywach ich zaczajone, szperające dłonie

Mocniejsze od kiełzna, wędrują w powolnej pieszczocie,

Galopują przez mlecznobiałe piaski,

Brnąc daleko w śpiącą zatokę:


Mróz kłuje słodko palącym pocałunkiem,

Intymny jak miłość, zimny jak śmierć:

Ich usta na których syczą pyszne drżenia,

Dymią lekkim pyłem ich oddechu


Daleko w powodzi szarej ciszy

Patrzą jak świat rozchodzi się czarownymi kręgami

Poza nie: i dzień rozpłomienia się w ich krwi

Jak biała świeca w skulonej dłoni


Roy Campbell, Siostry

 

Przesycony dyskretną erotyką gotycki thriller, w którym łączą się ze sobą pierwiastki namiętności i śmierci. Gabriel obdarzony jest nietypowym talentem - umiejętnością wnikania w umysły innych ludzi. Kiedyś wykorzystywał swoje zdolności do odnajdywania zaginionych ludzi i przedmiotów. Dla milionera Whittingtona jest ostatnią deską ratunku, jedyną szansą na odnalezienie syna. Przed zaginięciem Roberta widziano w towarzystwie dwóch sióstr Monk. Gabriel doświadcza wizji, w której Robert przemierza niezwykły dom o milionie drzwi, po czym ginie utopiony w basenie przez kobietę w masce. Zaintrygowany widzeniem, przyjmuje zlecenie. Odwiedza posiadłość, zamieszkaną przez dwie piękne kobiety. Jak się okazuje, interesują się one alchemią. Stopniowo ulega fascynacji pannami Monk, starając się nie pamiętać, że jedna z nich jest prawdopodobnie morderczynią.

Bardzo dobra książka, dzięki zmodernizowaniu wizerunku czarownicy, czyta się w końcu coś nowego. Wspaniały talent narracyjny autorki i oraz ciekawie przedstawiony świat. Inspiracją dla Natashy Mostert był tajny program rządu amerykańskiego – Stargate a opisany dar dalekowidzenia oraz „sztuka pamięci” posiadają swoje zaplecze kulturowe, dzięki czemu książka była jeszcze ciekawsza. Polecam wszystkim, którzy chcą poznać nowy model czarownicy, czarownicy XXI wieku.

 

Ocena: 5/6

sobota, 08 sierpnia 2009

  1. O jeden most za daleko - Cornelius Ryan
  2. Komisarz Maciejewksi. Kino Venus - Marcin Wronski
  3. Rytuał 2 - Dusan Fabian
  4. Aleja samobójców - M. Krajweski, M. Czubaj
  5. Uwikłanie - Zygmunt Miłoszewski
  6. Zabójca mimo woli - Aleksandra Marinina
  7. Biała lwica - Henning Mankell
  8. Baśnie Barda Beedle'a - J. K. Rowling
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14
Spis moli statystyka